Dostępność serwisów internetowych (web accessibility) jest ważna dla wszystkich użytkowników, nie tylko dla osób niepełnosprawnych. Brakuje nam świadomości, że dostępny serwis to zarazem serwis użyteczny, z którego może skorzystać więcej osób. Dla właścicieli serwisów komercyjnych może oznaczać to korzyści finansowe, a dla instytucji publicznych i pozarządowych, po prostu zgodność z prawem. Ustawa o informatyzacji podmiotów realizujących zadania publiczne nakłada obowiązek dostępności na serwisy administracji publicznej. Podmioty te są również zobowiązane do realizacji programu Europejskiej Agendy Cyfrowej na lata 2010 – 2015. Niestety, twórcy serwisów internetowych i redaktorzy cyfrowych treści na ogół nie przywiązują uwagi do zasad, które powinny być uwzględniane w procesie publikowania informacji w Internecie. Konsekwencją tego są często trudne w użyciu, szczególnie dla osób niepełnosprawnych, serwisy WWW.
Celem szkolenia jest przekonanie uczestników, że zapewnienie dostępności stron internetowych daje korzyści w wymiarze etycznym i finansowym. Podczas kursu przekażemy niezbędną wiedzę, jak udostępnić i utrzymać cyfrowe treści dla wszystkich użytkowników. Na szkoleniu przybliżmy uczestnikom jakie są konkretne ograniczenia w dostępie do informacji dla osób z wadami wzroku, słuchu i niepełnosprawnych ruchowo. Dodatkowo słuchacze uzyskają informacje o ramach prawnych dostępności w Polsce i w Unii Europejskiej.
Szkolenie przeznaczone jest dla osób odpowiedzialnych za funkcjonowanie serwisów internetowych, w tym programistów, administratorów i redaktorów. Zapraszamy również inne osoby, w większym lub mniejszym stopniu, zaangażowane w tworzenie i redagowanie treści umieszczanych w Internecie. Szkolenie skierowane jest także do pracowników instytucji publicznych, organizacji pozarządowych, którzy przygotowują różnego rodzaju dokumenty elektroniczne (DOC, PDF) na użytek publiczny. Podczas szkolenia przyda się techniczna wiedza z zakresu tworzenia stron internetowych, ale nie jest ona wymagana, aby wziąć udział w kursie.
7 godzin (1 dni x 7 godzin), w tym wykłady i warsztaty praktyczne.
Zobacz ciekawe zagadnienia poruszane na tym lub podobnych szkoleniach