Mimo rozwoju wysokopoziomowych technologii komunikacji między aplikacjami takich jak usługi sieciowe (SOAP, REST) oraz dostępności bibliotek do obsługi konkretnych protokołów komunikacyjnych (HTTP, SMTP itd.), wciąż można spotkać się z potrzebą obsługi komunikacji sieciowej na poziomie TCP/IP. Jest to konieczne choćby dla aplikacji integrujących się z istniejącymi już systemami używającymi własnych niestandardowych protokołów komunikacyjnych. Z kolei nowe rozwiązania projektowane w ten sposób mogą uzyskać większą efektywność niż gdyby korzystały z technologii wysokopoziomowych.
Głównym tematem szkolenia są interfejsy programistyczne pozwalające w języku C bezpośrednio korzystać z połączeń sieciowych UDP i TCP. Szkolenie obejmuje także podstawowe informacje o adresacji sieci IP oraz prezentuje różne strategie tworzenia serwerów sieciowych.
Szkolenie prowadzone jest na platformie Linux, a prezentowane mechanizmy powinny być przenośne między różnymi wersjami systemów opartych o UNIX. Ogólne informacje oraz strategie korzystania z sieci znajdują swoje odzwierciedlenie także w innych językach programowania i na innych platformach (np. Java lub Windows), ale różnią się tam w szczegółach API.
Prezentowane jest podstawowe API mechanizmów, dostępne z języka C i korzystające bezpośrednio z odpowiednich zasobów i funkcji systemowych. Używanie ich w ten sposób daje największą przenośność rozwiązań i największą kontrolę nad szczegółami.
Po zakończeniu szkolenia aktywny uczestnik potrafi:
Szkolenie nie obejmuje m.in. następujących tematów:
Adresatami szkolenia są programiści pragnący nauczyć się bezpośredniej obsługi komunikacji sieciowej TCP/IP w języku C, szczególnie w systemie UNIX lub pochodnym (np. Linux).
Szkolenie polecamy przede wszystkim programistom przygotowującym się do pracy w projektach wymagających bezpośredniego skorzystania z komunikacji sieciowej. Może ono być także kolejnym krokiem w naturalnym rozwoju programisty języka C platformy UNIX (polecamyw tym miejscu cykl szkoleń C-PD → C-IPC → C-TCP).
Wymagania wstępne:
Zalecane:
14 godzin (2 dni x 7 godzin), w tym wykłady i warsztaty praktyczne.